(Prawdopodobnie) najbardziej znana pozycja jogi

Adho mukha svanasana - pozycja psa z głową w dół

Adho mukha svanasana

Któż o niej nie słyszał? Przypadkowy przechodzień zapytany o pierwszą asanę (pozycję - bo nie każdy może znać to fachowe określenie ;)) jaka przychodzi mu do głowy, wskaże na psa z głową w dół.

Na pewno nie raz widzieliście psy w charakterystycznej pozycji przeciągania. Zwierzęta posiadają bowiem naturalną mądrość - ich ciała dokładnie wiedzą, co jest dla nich dobre. Ludzie coraz częściej niestety zapominają o tych prawdach.

Przyjrzyjmy się zatem tej cudownej pozycji: dlaczego jest dla ciała tak dobra?

Od pozycji tej można zaczynać każdą sesję jogi. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że można ją wykonać wszędzie i o każdej porze, bez specjalnych pomocy, nawet bez zdejmowania butów.

Pozycja psa z głową w dół łączy w sobie elementy typowych pozycji stojących, pozycji zgięciowych oraz pozycji odwróconych, dzięki czemu korzyści płynące z jej praktykowania są ogromne.

- pozycja rozciąga wszystkie mięśnie pleców, tylnej strony ud, łydek, brzucha i ramion;

- wzmacnia ramiona, w tym nadgarstki, które często są bardzo słabe;

- przy prawidłowej pracy obręczy barkowej usuwa napięcia z szyi;

- usuwa zmęczenie, stumuluje narządy jamy brzusznej i klatki piersiowej;

- wzmacnia stawy skokowe.

Pozycja ta jest korzystna dla osób cierpiących na:

- zwyrodnienia kręgów szyjnych;

- problemy z sercem i ciśnieniem krwi;

- przydatna również przy łagodzeniu objawów menopauzy.

Jak ją wykonać?

Najłatwiej wejść w pozycję z klęku podpartego, wypychając pośladki do góry. Ważne jest, by palce dłoni były rozstawione szeroko, dłonie na szerokość ramion. W pracy ramion najważniejsze jest rotowanie ramion na zewnątrz, by łopatki oddalały się od siebie i zagłębiały w plecach.

Praca nóg polega na wydłużaniu tyłów ud, rotowaniu ud do wewnątrz. Ważne jest również, by kierować stopniowo pięty do podłoża, utrzymując przy tym intensywne wydłużanie mięśni kulszowo-goleniowych. W tym czasie ręce odpychają się od podłoża, pozwalając na wydłużenie boków tułowia w stronę pośladków. Dzięki regularnej praktyce pozycja, początkowo trudna, z czasem stanie się bezwysiłkowa i będzie stanowić doskonały sposób na odpoczynek między innymi asanami.

Wyróżnione posty
Posty już wkrótce
Cierpliwości...
Ostatnie posty