top of page

METODY TERAPII

W terapii nie stosuję jednej konkretnej metody. Każda sesja terapeutyczna jest dobrana do aktualnego stanu pacjenta. Spośród znanych mi technik dobieram do pacjenta te, które w danym przypadku będą najbardziej skuteczne.

W swojej pracy stosuję:

 - terapię tkanek miękkich

 - terapię punktów spustowych

 - techniki osteopatyczne (m. in. terapię wisceralną, czaszkowo-krzyżową, manipulacje HVLA)

 - pinopresurę

 - suche igłowanie

 - kinesiotaping

 - psychosomatyczne uwalnianie

 - wkładki termoplastyczne ICB.

Terapia manualna

Prócz technik manualnych zalecam pacjentom

również ćwiczenia zaczerpnięte z jogi i Pilatesu,

które mają na celu utrwalenie efektów terapii.

W swoim gabinecie zajmuję się między innymi:

  • leczeniem dolegliwości bólowych narządu

  • ruchu wynikających z przeciążenia np. w wyniku nieprawidłowej postawy, ciągłego obciążania w pracy,

  • napięciami związanymi z przewlekłym stresem,

  • rehabilitacją pourazową,

  • zaburzeniami funkcjonowania narządów wewnętrznych (w tym układu pokarmowego - np. refluks, nadkwaśność, zaburzenia pracy jelit, zaburzenia pracy dróg żółciowych i wątroby),

  • łagodzeniem bólów miesiączkowych,

  • leczeniem napięciowych bólów głowy,

  • terapią stawów skroniowo-żuchwowych.

Techniki osteopatyczne

February 27, 2018

Zdrowe tkanki charakteryzuje pewna fizjologiczna ruchomość. Jeśli organizm utraci zdolność samoregulacji – czy to na poziomie komórki, czy tkanki – ruchomość ta zostaje zaburzona i pojawiają się dolegliwości bólowe. Zaburzenia w ruchu tkanki, brak jej prawidłowego napięcia czy ukrwienia są dla osteopaty wskaźnikiem, że organizm wymaga pomocy.

 

Terapeuta używając technik manualnych ma za zadanie przywrócić naturalną ruchomość tkankom i wspomóc proces samoregeneracji organizmu. Ważną cechą osteopatii jest holistyczne podejście do organizmu człowieka. Ten rodzaj terapii nie skupia się na wybranych partiach, traktuje ciało jako całość, której każdy element jest równie ważny w prawidłowym funkcjonowaniu.

Terapia odkryta ponad 140 lat temu i rozwijana do dnia dzisiejszego polecana jest jako bezinwazyjna, bezpieczna metoda dla szerokiego grona pacjentów. Łączy w sobie obszary biologii, chemii i fizyki dlatego wymaga od terapeutów ogromnej wiedzy w zakresie anatomii i fizjologii. Dodatkowo wymaga umiejętności specjalistycznych procedur diagnostycznych i holistycznego oraz indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Połączenie tych umiejętności i wiedzy oraz traktowanie organizmu ludzkiego jako całości, który ma moc samouzdrawiania daje pozytywne rezultaty nawet w bardzo wymagających przypadkach.

Pinopresura

February 27, 2018

Pinopresura jest polską metodą stworzoną przez lek. med. Radosława Składowskiego. Stanowi pomost pomiędzy medycyną konwencjonalną a niekonwencjonalną. Łączy w sobie zdobycze akupunktury, akupresury, refleksoterapii, techniki medycyny manualnej (terapia manualna), różnorodne techniki masażu oraz suche igłowanie. Całość tworzy kompleksową metodę leczenia.

Elementem wyróżniającym koncepcję doktora Składowskiego jest typologia pacjentów. Nie istnieje tu bezwzględne pojęcie „człowieka”. Mamy w niej natomiast do czynienia z teorią pięciu żywiołów określającą typy ludzi. I tak według typologii arystotelesowo-hinduskiej możemy określić pacjenta jako: ziemię, ogień, powietrze, wodę, eter. Do którego z żywiołów zaliczymy daną osobę zależy od wielu zmiennych, należą do nich m.in. : nadrzędny układ regulacyjny, jakość poczucia kinestetyki, sposób reakcji na ból, czy typ budowy (anatomiczna i tkankowa). Każdy typ osobowości może mieć ten sam problem, a zupełnie inną przyczynę. Wypadkowa wszystkich zmiennych daje informację o doborze najwłaściwszych dla danego żywiołu technik, które stosujemy jako pierwsze.

 

Pinopresura jest nieinwazyjną metodą skutecznego leczenia zarówno pacjentów bólowych jak i w sporcie. Wpływa na odreagowanie psychologiczne i nerwowe. Znosi napięcia, działa odtruwająco i odkwaszająco na organizm. Działanie terapeutyczne w pinopresurze opiera się na wiedzy z zakresu elektryczności tkanek oraz zdolności organizmu do samoleczenia. Powięź, której w ostatnich latach przypisuje się coraz większe znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego ciała, w dużej mierze składa się z białek mających zdolność przewodnictwa elektrycznego. Różnego rodzaju odkształcenia powięzi spowodowane napięciami tkanek, czy ich urazem, prowadzą do powstania słabego pola elektrycznego będącego zjawiskiem działania piezoelektrycznego. Można zatem uznać, że każdy ruch wykonywany przez nas generuje pole elektryczne. Podobnie jest z każdym impulsem nerwowym, również w czasie depolaryzacji błony komórkowej. Zgodnie z założeniem wszystkie ww. pola przenikające przez tkanki są swoistym nośnikiem informacji dla komórek, o tym, jaki rodzaj ruchu jest wykonywany.

Wkładki ortopedyczne ICB

February 27, 2018

- wkładki ICB MEDICAL wykonują tylko specjaliści (fizjoterapeuci, lekarze oraz technicy ortopedzi)

 

- system termoplastycznych wkładek ortopedycznych ICB MEDICAL został opracowany w Australii przez specjalistów (lekarzy podiatrów i biomechaników) i jest wynikiem wieloletnich badań medycznych

 

- prawidłowa korekcja wady odbywa się w trakcie jednej wizyty w butach pacjenta na podstawie badania wykonanego przez specjalistę

 

- wkładka ICB MEDICAL jest termoformowalna na całej długości, grubości i szerokości (za pomocą pistoletu termicznego w temperaturze 300-600°C), co daje możliwość terapeucie realizacji każdego planu na wkładkę korekcyjną lub odciążającą (system posiada również całą gamę dodatków umożliwiających wykonanie złożonych aplikacji na wkładce)

 

- istnieje możliwość wielokrotnej zmiany kształtu wkładki, co umożliwia np korekcję etapową (np w celu ochrony stawów kolanowych), lub dalszą terapię wkładką po uzyskaniu wstępnych efektów (np po wizycie kontrolnej)

 

-materiał EVA o opatentowanej zamkniętej strukturze (bez pęcherzyków powietrza) z którego wykonana wkładka ortopedyczna, posiada pamięć kształtu, co umożliwia wykonywanie odbarczeń czasowych na wkładce (np przy bolesnych modzelach, zapaleniu rozcięgna podeszwowego - ostrogi piętowej). Po połączonej terapii (fizykoterapia, rehabilitacja, wkładka), wystarczy ponownie podgrzać strumieniem powietrza (ok 500 ºC) fragment wkładki aby przywrócić jej pierwotny kształt, pozostawiając prawidłową korekcję pięty

 

- szeroki wachlarz możliwości doboru odpowiedniej wkładki - występują w 5 stopniach twardości (dobór w zależności od wagi pacjenta, oraz rodzaju dysfunkcji)

 

- opatentowana przez ICB MEDICAL podwójna gęstość - wkładki w różnych miejscach powierzchni mają rożną twardość - tam gdzie wymagane jest wsparcie, materiał jest bardziej gęsty (sztywniejszy), w innych miejscach gdzie gdzie niezbędny jest komfort, materiał ma mniejszą gęstość (jest bardziej miękki, komfortowy)

 

- możliwość doboru wkładki powlekanej z zewnątrz tkaniną (np do półbutów), w 2/3 długości (np do balerinek), specjalnych do damskich butów na obcasach, sportowych dla aktywnych, czy specjalnych dla dzieci, czy bardzo miękkich - komfortowych dla osób starszych lub tego wymagających.

Please reload

bottom of page